Current time in Vietnam:
Polish

Trzy proste sposoby na zdobycie wizy do Wietnamu

Powszechnie wiadomo, że aby wjechać do wielu azjatyckich krajów, potrzebna jest wiza, a Wietnam nie stanowi tutaj wyjątku. Bez odpowiedniej wizy najprawdopodobniej zostaniesz odesłany na lotnisku, a nawet nie dopuszczony do wejścia na pokład samolotu. Ten błąd może wiele kosztować, zarówno pieniędzy, jak i czasu. To dlatego tak ważne jest upewnić się jeszcze przed wyjazdem, że cała praca papierkowa związana z ubieganiem się o wizę jest zakończona pomyślnie. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które mogą pomóc Ci w tym zadaniu. Przygotowaliśmy poniżej pewne wskazówki, które przedstawiają w skrócie trzy proste sposoby na zdobycie wizy na Twoją podróż do Wietnamu.

Opcja pierwsza: Ubiegaj się o wietnamską wizę „on arrival”

Kiedyś najpopularniejszym sposobem na otrzymanie wizy było ubieganie się o tzw. wizę „on arrival” (VOA, “wiza po przylocie”). Brzmi to jak łatwy sposób na ubieganie się o wizę już po lądowaniu w Wietnamie, jednak w rzeczywistości musisz złożyć o nią wniosek z wyprzedzeniem. Należy skontaktować się z biurem podróży lub agencją, która zaaranżuje dla Ciebie tzw. promesę wizową umożliwiającą wjazd do Wietnamu. W liście tym będzie wymienione Twoje nazwisko, zwykle obok danych innych osób, które ubiegają się o wizę w tym samym czasie. Musi być on również podbity na dole czerwoną pieczątką, aby potwierdzić, że został on uznany przez odpowiednie władze. Musisz określić czas, jaki zamierzasz spędzić w Wietnamie, tj. 30 dni, 3 miesiące, 6 miesięcy lub 12 miesięcy oraz czy potrzebujesz wizę jednokrotnego, czy wielokrotnego wjazdu. Należy pamiętać o tym, aby mieć ten dokument przy sobie podczas wchodzenia na pokład samolotu do Wietnamu. Kiedy już wylądujesz, musisz udać się do specjalnego punktu wizowego, gdzie będzie czekać na Ciebie Twoja wietnamska wiza „on arrival”. Okaż urzędnikom swoją promesę wizową i dokonaj opłaty stemplowej, a otrzymasz wizę. Ta metoda jest możliwa na czterech głównych lotniskach międzynarodowych w Wietnamie.

Opcja druga: Złóż wniosek online o wietnamską e-wizę

Jeżeli proces pisania listu oraz otrzymania dokumentu w odpowiedzi wydaje Ci się zbyt tradycyjny i powolny, nie jesteś sam! Podróżujący do Wietnamu coraz częściej korzystają z nowego sposobu złożenia wniosku online o wietnamską e-wizę, który pozwala Ci wpisać dane za pomocą specjalnego formularza internetowego. Ta metoda posiada taką zaletę, że jest akceptowana na 28 przejściach granicznych w Wietnamie, włączając porty morskie, lotniska, jak i przejścia lądowe. Możesz złożyć wniosek nie ruszając się z domowego zacisza, a wysyłanie dokumentów do odpowiednich urzędów w Wietnamie odbywa się bez żadnych opóźnień. Wadą tej metody jest to, że pobyt w Wietnamie nie może przekraczać 30 dni i są do niej uprawnieni obywatele wyłącznie 80 wybranych państw.

Proces jest dość łatwy dla każdego, kto przyzwyczajony jest do przeprowadzania transakcji przez internet. Musisz przesłać kopię paszportu w wersji elektronicznej (skan) oraz uzupełnić pewne szczegóły dotyczące swojej osoby i planowanej podróży. Wymagana jest również fotografia. Jedno słowo ostrzeżenia: powinieneś upewnić się, że Twój paszport ważny jest przynajmniej przez sześć miesięcy od momentu przekroczenia granicy Wietnamu. Jeżeli z powodzeniem wypełnisz wszystkie powyższe kroki, otrzymasz e-wizę do Wietnamu i możesz ruszać w podróż do tego fascynującego kraju.

Opcja trzecia: Ubiegaj się o wizę w najbliższej placówce dyplomatycznej Wietnamu 

Ten proces polega na odebraniu odpowiednich formularzy do wypełnienia z najbliższej Ambasady Wietnamu. Zaleca się skontaktować z placówką, aby sprawdzić jej godziny pracy oraz zasady dotyczące ubiegania się o wizę, jako że różni się to od miejsca do miejsca. Zwykle należy okazać pewne dokumenty, włączając wypełniony wniosek wizowy, paszport oraz zdjęcie. Następnie pracownicy ambasady dopełnią procedury i albo wyślą Ci wizę, albo powiadomią o tym, kiedy możesz ją odebrać. To świetny wybór, jeśli mieszkasz w dużym mieście, gdzie znajduje się Ambasada Wietnamu.

Niezależnie od tego czy wybierzesz wietnamską wizę „on arrival”, czy jedną z dwóch pozostałych opcji wymienionych powyżej, warto zaplanować wszystko wcześniej i upewnić się, że złożyłeś wszystkie niezbędne dokumenty. W ten sposób przekroczenie wietnamskiej granicy będzie bardzo prostym pierwszym krokiem w tej prawdziwie fascynującej podróży.

YOU MIGHT BE INTERESTED
Visit this link on mobile
Only from 6 USD/pp
Risky Free:
We charge service fee when your visa application is processed successfully.
Hassle-Free:
No passport send-off. No embassy queuing.
Fast:
Within 48 hours processing time.
Accessible:
100% online. Send and receive by email.
APPLY FOR VISA ON ARRIVAL VIETNAM
VietnamImmigration.com is a commercial website providing service for visa Vietnam and charge service fee. We are neither government website nor affiliated with embassy therefore our fee is higher than official fee from government.