Current time in Vietnam:
Polish

Porada dla podróżnych – jak zdobyć wizę, by odwiedzić Wietnam

Jeśli poszukujesz kierunku swoich podróży, który oferuje coś więcej niż te same utarte szlaki, być może warto obrać sobie za cel Wietnam. To kraj, który rzuci wyzwanie Twoim osądom i uprzedzeniom, zachwyci Twoje zmysły oraz odeśle do domu z prawdziwym uczuciem przygody i spełnienia.

Minęły lata odkąd stwarzająca podziały wojna niemal rozerwała ten kraj na dwie części. W swoim współczesnym wcieleniu, Wietnam jest zjednoczony, piękny oraz gościnny dla przybyszów z całego świata. Niezależnie od tego, czy jesteś weteranem pragnącym uczynić swoje wspomnienia z tego wyjątkowego miejsca szczęśliwszymi, młodą osobą poszukującą przygód, czy rodziną pragnącą odwiedzić idealne miejsce na naukę i rozrywkę, Wietnam ma na tym polu wiele do zaoferowania. Od tysiącletnich świątyń buddyjskich po nowoczesne drapacze chmur, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Co powinieneś wiedzieć

Wietnam ma bardzo dużo do zaoferowania odwiedzającym, lecz dla podróżnych ważne jest być przygotowanym, zanim przejdą do zakupu lotów czy rezerwacji hoteli. Jeśli podróżujesz do Wietnamu, potrzebna Ci będzie wiza, a zrozumienie związanych z nią procedur będzie decydować o powodzeniu Twojej przygody w tym dalekim kraju.

Istnieją trzy różne sposoby na otrzymanie wizy, kiedy planujemy podróż do Wietnamu, a każdy z nich posiada unikalne korzyści, ale i pewne warunki. Zanim zabierzesz się za resztę rzeczy, najpierw znajdź informacje na temat wymagań wizowych związanych z Twoim kierunkiem podróży oraz zadecyduj w jaki sposób będziesz ubiegać się o wizę.

Metoda nr 1 – Ubiegaj się o wizę po przylocie

Jeśli podróżujesz do Wietnamu, możesz otrzymać wizę po przylocie do tego kraju. To wygodna opcja szczególnie dla osób, których goni czas lub podróżujących w celach służbowych.

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz otrzymać wizę do Wietnamu po przylocie do tego kraju, ważne, abyś przed opuszczeniem domu “odrobił zadanie domowe” oraz upewnił się, że spełniasz wszystkie wymagania. Ostatnią rzeczą, której byś chciał jest odmowa wizy na lotnisku, ponieważ przeoczyłeś jakiś mały, lecz istotny szczegół.

Wiza „on arrival”, inaczej VOA (Visa On Arrival), to program wprowadzony przez Urząd Imigracyjny Wietnamu, który zapewnia wygodną opcję dla podróżnych z całego świata. Mimo że wiza wydawana jest po przylocie, podróżni muszą posiadać promesę wizową wydawaną przez wietnamski Urząd Imigracyjny. To odróżnia ją od VOA innych krajów, czego wnioskodawcy o wizę powinni być świadomi.

Wiza „on arrival” (VOA) pozwala podróżnym z całego świata odebrać swoją wizę na lotnisku, po przybyciu do Wietnamu. Jeżeli chciałbyś skorzystać z tej opcji, będziesz musiał złożyć wniosek online lub zwrócić się do swojego biura podróży, aby otrzymać promesę wizową od Urzędu Imigracyjnego Wietnamu.

Kiedy będziesz mieć już promesę w ręku, należy okazać ją w punkcie wizowym na lotnisku, aby wiza została wklejona do paszportu. Jak tylko ją otrzymasz, możesz rozpocząć swoje wietnamskie wakacje.

Opcja wizy „on arrival” (VOA) oferuje szereg kuszących korzyści, włączając możliwość uniknięcia stania w kolejkach w ambasadzie oraz szansę na rozpoczęcie swoich wakacji bez żadnych opóźnień. Możesz wybrać wizę na 1-miesięczny, 3-miesięczny, 6-miesięczny oraz 12-miesięczny pobyt.

Metoda nr 2 – Ubiegaj się o e-wizę

E-wiza oferuje alternatywę dla tradycyjnej, papierowej wizy wydawanej przez Ambasadę Wietnamu. Zamiast ubiegać się o papierową wizę w ambasadzie, podróżni mogą w zamian złożyć wniosek o wizę elektroniczną, znaną oficjalnie jako e-wiza (E-VISA).

Program E-VISA jest prowadzony przez Urząd Imigracyjny Wietnamu i również posiada pewne specyficzne wymagania. Należy zasięgnąć informacji oraz dowiedzieć się czego potrzebujesz zanim rozpoczniesz proces ubiegania się o e-wizę.

Podobnie jak jej papierowy odpowiednik, wietnamska e-wiza jest oficjalnym dokumentem. Jednak w przeciwieństwie do papierowych wiz, e-wiza wydawana jest online, przez internet. Podczas procesu aplikacyjnego, podróżni mogą wybrać przejście graniczne, które zamierzają przekroczyć. Jak tylko e-wiza zostanie przyznana, podróżujący do Wietnamu mogą pozostać w tym kraju przez maksymalnie 30 dni oraz jednokrotnie przekroczyć jego granicę.

Program e-wizy jest dostępny dla poszczególnych narodowości, dlatego ważne jest sprawdzić na stronie internetowej czy Twój kraj kwalifikuje się do tego programu. Dobrą wiadomością jest to, iż jest on dość obszerny, dlatego obywatele Polski są uprawnieni do wizy elektronicznej.

Kiedy tylko podróżni otrzymają e-wizę, mogą wjechać oraz wyjechać z Wietnamu przez 28 różnych przejść granicznych. Zapewnia to dużą wygodę i może uczynić nawet najbardziej gorączkową podróż łatwiejszą oraz mniej stresującą.

Program E-VISA zapewnia wiele korzyści, włączając wyraźną wygodę składania wniosku. Zamiast czekać na przylot do Wietnamu oraz liczyć na to, że wszystkie dokumenty są zgodne, możesz odetchnąć w spokoju wiedząc, że posiadasz wizę elektroniczną. Kiedy dotrzesz do Wietnamu, będziesz mógł od razu rozpocząć swoją podróżniczą przygodę, zamiast tracić czas na załatwianie dokumentów.

Metoda nr 3 – Ubiegaj się o wizę w ambasadzie

Trzecim, a zarazem ostatnim sposobem na zdobycie wizy do Wietnamu jest ubieganie się o nią w placówce dyplomatycznej. Ta metoda może być dobrą opcją, jeśli mieszkasz niedaleko Ambasady Wietnamu, dlatego sprawdź jej lokalizację, zanim zaczniesz planować swoją podróż.

Powinieneś upewnić się, że posiadasz wszystkie prawidłowe dokumenty, zanim udasz się do ambasady. To przyspieszy proces oraz pozwoli Ci uniknąć błędów, które mogłyby opóźnić zatwierdzenie Twoich dokumentów podróży.

Kiedy pojawisz się w ambasadzie, będziesz musiał złożyć wniosek wizowy wraz z wymaganymi dokumentami. Pracownicy ambasady mogą podpowiedzieć Ci czego dokładnie potrzebujesz oraz podadzą przybliżony czas oczekiwania na wizę.

Możesz też zostać poproszony o uiszczenie opłaty wizowej, dlatego upewnij się, że posiadasz odpowiednią kwotę, zanim wyjdziesz z domu. Na pewno nie chciałbyś, aby Twój wniosek został opóźniony, ponieważ nie zabrałeś ze sobą wystarczająco dużej ilości pieniędzy.

Niezależnie od tego w jaki sposób zdobędziesz swoją wizę, podróż do Wietnamu może być radosnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Czy wolisz ekscytujący dreszczyk dużych miast, czy osamotnione, spokojne miasteczka – to wszystko odnajdziesz w Wietnamie. Teraz, kiedy już wiesz jak otrzymać wizę, możesz zacząć planować swoją podróżniczą przygodę.

YOU MIGHT BE INTERESTED
Visit this link on mobile
Only from 6 USD/pp
Risky Free:
We charge service fee when your visa application is processed successfully.
Hassle-Free:
No passport send-off. No embassy queuing.
Fast:
Within 48 hours processing time.
Accessible:
100% online. Send and receive by email.
APPLY FOR VISA ON ARRIVAL VIETNAM
VietnamImmigration.com is a commercial website providing service for visa Vietnam and charge service fee. We are neither government website nor affiliated with embassy therefore our fee is higher than official fee from government.